A terhességi cukorbetegség okai
A terhességi diabétesz kialakulásának pontos okai még nem ismertek, de az biztos, hogy a hormonális változások központi szerepet játszanak benne.
A várandósság alatt a női szervezet jelentős hormonális átalakuláson megy keresztül, amely hatással van az anyagcserére és a vércukorszint szabályozására is. Emellett napjainkban egyre gyakoribbak az anyagcserezavarok, valamint a túlsúly, és a kismamák életkora is egyre magasabb, ezek pedig tovább növelhetik a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélyét.
A várandósság alatt a szervezet inzulin iránti igénye megnő, ami egy természetes folyamat. A 27. héten az inzulin iránti igény a kétszeresére, míg a 36. héten akár a három-négyszeresére is növekedhet, ezzel a megnövekedett igénnyel azonban a szervezet nem biztos, hogy képes lépést tartani, így a vércukorszint megemelkedik, ami terhességi cukorbetegséghez vezethet.
Terhességi cukorbetegség bárkinél előfordulhat, mégis megállapítható, hogy bizonyos esetekben nagyobb az esély rá:
- a 35 évesnél idősebb nőknél,
- a túlsúlyos nőknél (akiknek a testtömeg-indexe nagyobb mint 30),
- akiknél mesterséges megtermékenyítés áll fenn,
- akiknél családi kórtörténetében szerepel a cukorbetegség,
- akiknél korábbi várandóssága során is kialakult,
- akiknél az inzulinrezisztencia már a várandóság előtt is fennált.
A terhességi diabétesz tünetei
A terhességi cukorbetegség alattomos állapot, amelynek tünetei gyakran enyhék, vagy akár teljesen észrevétlenek maradnak, így a kismamák sokszor nem is veszik észre a terheléses tesztig, melyet a terhesség 24-28. hetében végeznek el.
Ezek a tünetek jelentkezhetnek a terhességi diabétesz során:
- fáradtság, kimerültség
- homályos látás,
- extrém folyadékigény,
- gyakori vizelési inger,
- hüvelyi gombás festőzések.
A gesztációs diabétesz kockázatai
Ez az állapot nem csupán az édesanya egészségére jelent veszélyt, hanem a magzat fejlődésére is komoly hatással lehet.
A kezelés nélküli terhességi cukorbetegség számos szövődményt okozhat, amelyek mind az anyát, mind a babát érinthetik:
-
Koraszülés: A terhességi cukorbetegség növeli a koraszülés kockázatát, amely számos további egészségügyi problémát hozhat magával, mint például a súlyos légzési nehézségek.
-
Túl magas születési súly: A magas vércukorszint miatt a magzat túlzott mértékben növekszik, ami komplikációkhoz vezethet a szülés során, például a baba beszorulhat a szülőcsatornába, ami sérüléseket okozhat. Ilyen esetekben gyakrabban kerül sor császármetszésre.
-
Alacsony vércukorszint: A babánál közvetlenül születés után alacsony vércukorszint alakulhat ki, ami akár rohamokat is okozhat, és csak azonnali táplálással vagy intravénás glükózoldattal lehet normalizálni.
-
Későbbi egészségügyi kockázatok: Minden harmadik vagy negyedik gyereknek, aki ilyen körülmények között születik meg, nagyobb a kockázata arra, hogy később elhízás és 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki náluk.
-
A baba halálának kockázata: A kezeletlen terhességi cukorbetegség a baba halálához is vezethet a születés előtt vagy a születés után rövid időn belül.
-
Fokozott fertőzésveszély a kismamára nézve: A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb lehet a fertőzések kockázata, mint például a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések.
Ahogy láthatod a terhességi cukorbetegség kezelésének elmaradása súlyos következményekkel járhat, ezért a diagnózis után a mielőbbi terápiás beavatkozás elengedhetetlen!
A terhességi cukorbetegség kezelése
Amennyiben a cukorterheléses teszt eredménye magas vércukorszintet mutat, elengedhetetlen a terhességi cukorbetegség kezelése annak érdekében, hogy te és a kisbabád is egészségesek maradjatok a terhesség és a szülés ideje alatt. A kezelési tervet az egyéni vércukorszint alapján állítják össze, és általában több elemet foglal magában. A tökéletes kezeléshez szükséged lesz egy diabetológus szakorvosra, egy dietetikusra és egy mozgásterapeutára, akik közösen támogatják az egészségedet.
-
Személyre szabott étrend: A terhességi cukorbetegség egyik legfontosabb kezelési módja a diéta. A személyre szabott diéta betartása a legfontosabb, melynek összeállításában dietetikus szakemberre van szükség. Az étrended legyen tápanyagokban gazdag, mérsékelt szénhidráttartalmú, és tartalmazzon sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, valamint sovány fehérjeforrásokat. A szénhidrátok napi bevitelét 160 gramm körül kell tartani, és a napi étkezéseket öt alkalomra kell osztani, 2-3 órás időközökkel.
-
Vércukorszint monitorozása: Szükség lesz arra is, hogy rendszeresen mérd a vércukorszintedet közvetlenül az étkezések előtt és utánuk 1 órával. Ez segít abban, hogy nyomon kövesd, hogyan reagál a szervezeted az ételekre, és ezek alapján az értékek alapján dönti el a diabetológus, hogy szükség van-e inzulin terápiára, vagy csak a diéta pontos betartása és a rendszeres testmozgás szükséges.
-
Testmozgás: A rendszeres, de nem túl megerőltető testmozgás – például étkezés utáni séta – szintén segíthet a vércukorszint szabályozásában. A mozgás természetes módon csökkenti a vércukorszintet, és elősegíti az ideális testsúly fenntartását.
-
Inzulin terápia: Bizonyos esetekben, ha a diéta és a testmozgás ellenére a vércukorszint továbbra is magas marad, szükség lehet inzulininjekciókra. Az inzulin segít abban, hogy a vércukorszint a normálishoz közeli értéken maradjon. Ne aggódj, biztonságos a baba számára, a terhesség végéig nyugodtan alkalmazható.
A vércukorszinted a szülés után körülbelül 6 héttel valószínűleg normalizálódik, de ezt az orvosod mindenképp ellenőrizni fogja. Ha maradt fenn anyagcsere zavar, akkor továbbra is szükséged lesz a támogatására, de ha nem látni jelét, hogy fennmaradt volna, akkor is érdemes 3 évente utóvizsgálatokat tartani. A terhességi biabétesz miatt, sajnos megvan az esély egy jövőbeni 2-es típusú cukorbetegségre, de egy egészséges életmód követésével elkerülheted ezt.